Teď jde jen o to zjistit, jak stimulovat produkci správných molekul v těle.
Tělocvičny se možná v budoucnu stanou zbytečnými / foto depositphotos.com
Boj s nadváhou může být více či méně úspěšný v závislosti na zvolené dietě a pohybovém režimu. Různí lidé, kteří sedí na stejné dietě a provozují stejnou fyzickou aktivitu, však mohou hubnout velmi rozdílným tempem.
Vědci se již dlouho snaží pochopit, proč může mít konkrétně individuální metabolismus tak výrazný vliv. Nová výzkumná práce publikovaná v časopise Molecular Metabolism vrhá světlo na možné příčiny tohoto stavu.
Již v minulosti vědci zjistili, že tělo produkuje molekuly proteinu PGC-1⍺ jako reakci na fyzickou aktivitu. Ty pravděpodobně nějakým způsobem stimulují energetický metabolismus, ale až dosud panovaly pochybnosti, že by zvýšení množství této bílkoviny mohlo urychlit hubnutí.
Skupina japonských vědců z univerzity v Kóbe zjistila, že molekuly PGC-1⍺ mají několik variant. Stejné molekuly ve variantě b a c se při cvičení tvoří mnohem aktivněji. Ne však u všech. A to je klíčový bod.
Japonský experiment na myších zjistil, že zvířata, která neprodukovala molekuly typu b a c, spotřebovávala při cvičení méně kyslíku a spalovala méně tuku.
Japonští vědci pak svůj experiment zopakovali na skupině 10 lidí. Výsledky byly stejné jako u zvířat: méně signálních molekul typu b a c znamenalo menší spotřebu kyslíku, menší energetický výdej, a tedy i méně efektivní spalování tuků.
Autoři studie se domnívají, že tento objev by mohl mít velký význam, protože ukazuje cestu vývojářům léků na hubnutí.
„V poslední době byly vyvinuty léky proti obezitě, které potlačují chuť k jídlu a jsou stále častěji předepisovány v mnoha zemích světa. Neexistují však žádné léky, které by léčily obezitu zvýšením energetického výdeje. Pokud se podaří najít látku, která zvyšuje hladinu signálních molekul typu b a c, mohlo by to vést k vývoji léků, které zvyšují energetický výdej během cvičení nebo i bez cvičení,“ uvedli vědci.
Další zajímavé zprávy ze světa vědy
Jak napsal , z běžných bakterií se rychle vyvinula superbakterie, která ročně zabije 300 000 lidí. Studie může pomoci nemocnicím lépe kontrolovat šíření infekcí způsobených superbakteriemi.
Také jsme vás informovali, že vědci identifikovali další hrozbu pocházející z nádobí, které všichni používají. Plastové láhve už byly považovány za ne zrovna nejlepší vynález lidstva, ale nový objev jejich pověst výrazně zhorší.