Vepřové sádlo bylo vždy obchodní značkou Ukrajiny. Lékaři jsou však přesvědčeni, že ne vše je tak jednoznačné. O tom, jak a v jakém množství můžete sádlo konzumovat a kdo by se ho měl zdržet, se dočtete na stránkách .
Jak užitečné nebo škodlivé je sádlo / foto depositphotos.com
Sádlo je ideálním produktem ukrajinské kuchyně. Rychle zasytí hlad, dlouho se skladuje a nemusí se předem vařit. A když se k tomu přidají chuťové vlastnosti, hodnotu tohoto výrobku lze jen stěží přecenit.
Lékaři jsou však přesvědčeni, že ne vše je tak jednoduché a existuje kategorie lidí, kterým je lepší sádlo odmítnout. Již dříve jsme si řekli o tom, jak solit sádlo ve sklenici.
Je možné se kvůli sádlu uzdravit a jaká je jeho kalorická hodnota?
Ve 100 g sádla je 800 až 1000 kcal v závislosti na druhu výrobku. Pro srovnání – ve 100 g koláče je v závislosti na složení v průměru 300-350 kcal. Ukazuje se, že sádlo je třikrát kaloričtější než koláč. Proč tedy odborníci na výživu ujišťují, že po sádle se netloustne?
Faktem je, že na rozdíl od sladkostí, které jsou bohaté na sacharidy, se sádlo skládá z 90 % z přírodních tuků. Proto v umírněném množství vaší postavě neškodí. Navíc vzhledem k vysokému obsahu kalorií ho fyzicky nebudete schopni sníst velké množství.
Kolik sádla lze sníst najednou
Pokud se bavíme o tom, zda můžete sádlo jíst každý den, pak ano, můžete. I přes vysoký obsah kalorií lze tento výrobek bez obav konzumovat každý den, avšak ve velmi omezeném množství. Průměrná norma na den pro člověka, který nesportuje – 30-40 gramů, pro sportovce – 50-70 gramů. Ve skutečnosti se jedná o 2-3 sendviče denně, ne více.
Je možné jíst sádlo každý den / foto depositphotos.com
Proč by ve stravě mělo být sádlo – k čemu je užitečné
Pokud hovoříme o tom, proč je sádlo užitečné, musíme se podívat na jeho chemické složení.
Díky vysokému obsahu přírodních tuků a prakticky nulovému obsahu sacharidů sádlo obsahuje:
- vitamíny E a A;
- draslík;
- měď;
- selen.
Díky obsahu omega-6 mastných kyselin je sádlo ideální potravinou pro konzumaci. k normalizaci hladiny cholesterolu v těle.
Za nespornou výhodu konzumace sádla je považován také jeho přínos pro pokožku. Faktem je, že přírodní tuky zvyšují turgor pokožky, jinými slovy, pokožka se stává pevnější a pružnější.
Lékaři také doporučují konzumovat tento produkt v případě potřeby. rychlá detoxikace organismu. Po bujarém večírku, kde se vypilo příliš mnoho alkoholu, splní sádlo funkci sorbentu a pomůže vám rychleji se vrátit do normálu.
Také se věří, že sádlo zlepšuje srážlivost krve a výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny..
Lékaři doporučují jíst sádlo pro prevenci gastrointestinálních onemocnění. Je skvělý pro osoby s kardiovaskulárními problémy. Sádlo také pomůže regulovat metabolismus a normalizovat činnost mozku.
Kromě toho je sádlo vynikající čistí cévy od cholesterolových plaků a výrazně snižuje riziko trombózy.
Také dlouho známé výhody sádla pro klouby. Při akutní bolesti kolene se doporučuje přikládat na zanícený kloub směs rozpuštěného sádla s přídavkem lžíce soli. Obklad by se měl nechat působit přes noc. Sůl odvede z kloubu přebytečnou tekutinu a sádlo zmírní zánět.
Proto jsou odborníci na výživu přesvědčeni, že sádlo musí být nutně ve stravě starších lidí. Jedinou podmínkou je, že sádlo musí být čerstvé. Ani solené, ani mražené sádlo pro léčebné účely nemá smysl používat. Je to chutný kalorický produkt, ale po nasolení nebo zmrazení nemá sádlo žádné léčivé vlastnosti.
Kdo by neměl jíst sádlo / foto depositphotos.com
Čím sádlo škodí a komu je zakázáno
Lékaři nedoporučují jíst sádlo lidem s nemocnými ledvinami. Na tuto potravinu je také lepší zapomenout u těch, kteří mají vážné problémy s játry. Pro lidi s akutním zánětem slinivky břišní nebo žlučníku je sádlo zakázaným produktem.
Pokud jde o lidi s nadváhou, v jejich případě je použití sádla možné pouze po individuální konzultaci s odborníkem na výživu.
Faktem je, že při vysokém obsahu kalorií ve výrobku může dojít k nežádoucímu nárůstu nadváhy. Pokud neplánujete aktivně sportovat – nepřehánějte to se sádlem, protože přijaté kalorie se nevyhnutelně odrazí na vašem pasu.
Které sádlo je nejzdravější
Pokud chcete zlepšit vzhled své pleti nebo trochu zlepšit své zdraví, používejte pouze čerstvé sádlo. Takové sádlo by se nemělo solit ani dávat do mrazáku, protože se tím výrazně sníží jeho výživová hodnota.
Pokud budeme hovořit o tom, zda je vařené sádlo užitečné, záleží na tom, k čemu ho chcete použít. Pokud jen k zahnání hladu – je to skvělý chutný výrobek, který vás rychle zasytí. Pokud k léčebným účelům – vařené sádlo nemá žádný přínos a nic než kalorie navíc vaše tělo nedostane.
Kdo tohle to napsal kdo tuhle kravinu napsal?
Co je za píčovinu že se sádlo nemusí vařit kdo konzumuje sádlo syrové? Sádlo se musí vyškvařit. A pokud si vezmu bůček, nebo špek tak ty už jsou také tepelně zpracovány uzením vařením nebo pečením. Koukám že autor článku neviděl nikdy kuchyň, pravděpodobně žere jen v KFC a McDonald’s
jiný kraj jiný mrav, dělá se třeba syrové sadlo do sklenice sul pepř cesnek bob list a nechá se v lednici a sní se ,tak jen se na to nehodí jakékoliv sádlo