jmenoval 7 potravin, které obsahují hodně železa potřebného pro tělo.
Potraviny bohaté na železo / foto depositphotos.com
Každý třetí obyvatel planety má nedostatek železa. Tento stopový prvek je nezbytný pro imunitní systém, syntézu hormonů a normální krevní oběh. Železo si tělo samo nevytváří, proto je nezbytné zařadit do jídelníčku výrobky, které ho obsahují. Nejlepším zdrojem železa je maso a mořské plody, ale najdete ho i v zelenině.
Měkkýši
Mušle, ústřice, rapany a další měkkýši jsou velmi bohatí na železo, lehce stravitelné bílkoviny a různé vitamíny. 100 g měkkýšů obsahuje téměř 20 % denní dávky železa. Zřejmou nevýhodou měkkýšů je jejich vysoká cena na Ukrajině.
Vedlejší produkty
Ne každý má rád vnitřnosti, ale obsahem železa předčí maso. Nejvíce železa obsahují játra, mozek, srdce, ledviny a žaludek. Ve 100 g hovězích jater je obsaženo až 36 % denní dávky železa. Dílčí produkty obsahují i další pro tělo důležité prvky – selen, měď, cholin a bílkoviny.
Hovězí a telecí maso
Červené maso je bohaté na snadno stravitelné hemové železo. Čím tmavší je barva masa, tím více železa obsahuje. Pro lepší vstřebání stopového prvku se doporučuje maso péct, vařit nebo vařit v páře. Ve 100 g mletého hovězího masa se nachází 15 % denní dávky železa. Vitamin C napomáhá lepšímu vstřebávání železa, proto je lepší jíst hovězí maso s kyselým zelím a jinou kyselou zeleninou.
Luštěniny
Cizrna, hrách, fazole, čočka a další luštěniny jsou cenným zdrojem železa pro lidi, kteří nejedí maso a vnitřnosti. Fazole však obsahují kyselinu fytovou, která brání vstřebávání železa. Chcete-li z těchto potravin získat co největší užitek, namočte fazole před vařením přes noc do studené vody.
Špenát
Špenát je po fazolích nejlepším zdrojem železa mezi zeleninou. Špenát však také obsahuje kyselinu šťavelovou, která způsobuje, že železo ze zeleně se v čerstvé formě téměř nevstřebává. Přínos špenátu se projeví, pokud je vařený nebo dušený.
Ořechy
Ořechy jsou známé svým bohatým složením minerálů a vitaminů a vysokým obsahem železa. V závislosti na druhu ořechů obsahují 30 až 40 % průměrné denní hodnoty železa. Více tohoto cenného prvku obsahují kešu ořechy.
Některé ovoce
Většina ovoce se nevyznačuje vysokým obsahem bílkovin. Existují však výjimky. Hodně železa se nachází v persimonech, moruších, borůvkách a bezinkách. Rekordmanem v obsahu železa mezi bobulovitým ovocem je rybíz. Kromě železa je bohatý také na vitamin C, který zlepšuje vstřebávání železa.