Zjistěte, jak rychle zmírnit bolest popáleniny a co byste nikdy neměli dělat, abyste siti nezhoršili – dozvíte se na stránkách .
Lékaři tvrdí, že popáleniny jsou jedním z nejčastějších poranění kůže. Termické popáleniny jsou považovány za nejobtížněji léčitelné, protože ničí složité bílkoviny. zjišťoval, jak zklidnit kůži po popálení a jak se zachovat, než přijede záchranka.
Typy popálenin – závažnost poranění
Termická popálenina je druh poranění, které člověk utrpí, když jeho kůže podlehne dlouhodobému působení vysokých teplot (olej, dehet, vroucí voda, tuk nebo plameny).
Podle závažnosti se rozlišují 4 typy popálenin:
- I – je zasažena horní vrstva kůže, část těla je červená a bolestivá, dochází k mírnému otoku. Zhojení poranění trvá 2-4 dny, nezůstávají po něm žádné stopy.
- II – objeví se puchýře a výtok, kůže bolí. Proces regenerace tkáně trvá asi dva týdny až do úplného uzdravení.
- III – poraněné místo získá černou nebo hnědou barvu, mohou se tvořit puchýře. U popálenin třetího stupně je zpravidla snížena citlivost na bolest.
- IV – kůže je zuhelnatělá, kosti, pojivová tkáň a kůže jsou popálené, člověk je obvykle zraněn neslučitelně se životem.
Ve zvlášť závažných případech lékaři diagnostikují popáleninovou nemoc, stav, kterým tělo reaguje na zranění. Vyvíjí se ve třech případech:
- postižená plocha je větší než 30 %;
- hluboké popáleniny (III-IV stupeň) – více než 10 % těla u dospělých a 5 % u dětí.
U osob, které jsou oslabené nebo mají nějaké komorbidity, může dojít k popálení s hlubokými popáleninami 3 % povrchu těla.
První pomoc při termických popáleninách
Jak zmírnit bolest při popáleninách doma / depositphotos.com
Hlavní věcí, kterou byste měli udělat, je odstranit zdroj zranění a zmírnit stav člověka. Postiženou část těla dejte pod proud studené vody a vydržte 10-15 minut. Poté postupujte podle návodu:
- Popáleniny prvního stupně by se měly několikrát denně potírat alkoholem nebo kolínskou vodou, poté „Panthenolem“ nebo podobnou mastí.
- Popáleniny II. stupně by se neměly ošetřovat alkoholem – zvýšíte tím bolest. Puchýře v žádném případě nepropichujte. Přiložte sterilní obvaz (nepoužívejte vatu).
Tato opatření u popálenin I. a II. stupně vám umožní co nejdříve zmírnit bolest a ochránit postižené místo před infekcí. Nezapomeňte, že popálenina se nesmí mazat olejem ani jinými mastnými látkami, protože by se tím poranění rozšířilo do hloubky a do šířky.
Co dělat v případě popálení termickým plamenem
Pokud vidíte, že osobu zachvátily plameny a hoří její věci, zastavte ji, svlékněte jí oblečení nebo uhaste plameny politím osoby vodou. Není-li voda k dispozici, lze přes osobu krátce přehodit silnou přikrývku – pamatujte, že čím déle je hořící a doutnající oblečení na osobě, tím vyšší je riziko popálenin a jejich závažnost.
V případě, že se jedná o popáleninu, je nutné, abyste si přečetli příručku o popáleninách:
Po odstranění všech oděvů zhodnoťte plochu postižených míst. Pokud jsou léze rozsáhlé, zabalte postiženého do prostěradla nebo ubrusu a podejte mu 2 tablety analginu. Pokud si všimnete kusů oděvu přilepených na těle – sami je neodtrhávejte a zavolejte lékařský tým.
Jak se chovat do příjezdu záchranné služby:
- Odveďte postiženého z prostoru, kde se může nacházet kouř a doutnající materiály;
- Pokud jsou popáleniny rozsáhlé a závažné, neponořujte tělo do studené vody;
- pokud nedýchá nebo nemá puls, poskytněte plicní resuscitaci;
- umístěte popálené části těla nad úroveň srdce.
V každém případě, bez ohledu na stupeň popálení, přiložte na poraněné místo mokrý obvaz – může to být ručník nebo kus bavlněné látky.