Tito lidé by rozhodně měli užívat tablety vitaminu B12: 3 kategorie

Vitamin B12 v tabletách je nutné užívat pouze v určitých případech.

Kdo by měl pít vitamin B12 – seznam / koláž , foto depositphotos.com

Téměř každá žena má ve zvyku si sama předepisovat ty či ony léky a vitamíny, zejména v podzimním a zimním období. Mezi oblíbený seznam patří i vitamin B12. Prozradíme vám, zda jej můžete pít bez lékařského předpisu a v jakých případech je to nutné.

Proč člověk potřebuje vitamin B12

Gastroenterolog, terapeut, ultrazvukový specialista Stanislav Kravčuk exkluzivně v komentáři u sdělil, že vitamin B12 se účastní speciálních chemických cyklů, při nichž vznikají nukleové kyseliny, které jsou součástí DNA a RNA, tedy našeho genetického materiálu. Proto je tento vitamin velmi potřebný při všech procesech, během nichž je nutné reprodukovat genetickou informaci, například při dělení buněk, ke kterému dochází v různých tkáních těla. To je hlavní funkce, kterou vitamin B12 plní – k čemu je vlastně potřebný.

Nedostatek vitaminu B12 se nejčastěji projevuje slabostí a častým onemocněním. Anémie a další závažnější příznaky jsou vzácné.

Jak užívat vitamin B12 v tabletách – pravidla

Kravčuk říká, že pokud je v těle nedostatek vitaminu B12, můžete perorálně užívat asi 1 mg denně. Pro prevenci nedostatku vitaminu je dávka ještě menší – 0,35 mg denně.

Vegani/vegetariáni, osoby, které prodělaly anémii z nedostatku B12, a lidé po operaci žaludku by měli užívat tablety z preventivních důvodů.

Vitamin B12 lze užívat s jinými vitaminy, ale abyste z tohoto vitaminu měli maximální užitek, měli byste se před jeho užíváním poradit se svým lékařem.

Kdo by neměl vitamin B12 užívat a zda může jít o jeho nedostatek

Podle odborníka nemohou lidé s atrofickou gastritidou vstřebávat vitamin B12 v tabletách. Těmto lidem se podává výhradně intramuskulárně. Poměrně velké množství lidí po 55-60 letech, zejména po operacích, při kterých byla odstraněna část žaludku, potřebuje celoživotní podávání vitaminu B12, ale nepodává se každý den.

Pokud jde o nedostatek vitaminu B12, všechny vitaminy skupiny B jsou rozpustné ve vodě a v těle se nehromadí. Vitamin B12 je jednou z výjimek, protože se může do jisté míry hromadit v játrech, pokud je ho přijato příliš mnoho. Nicméně Krawchuk uklidňuje:

Protože se stále jedná o vitamin rozpustný ve vodě, v případě nedostatku by se většina měla vyloučit močí a nedojde k žádným živým projevům hypervitaminózy.

Pokud je v krvi zjištěna vysoká hladina vitaminu B12, je to často známkou některého druhu rakoviny, například leukémie (onemocnění krevních buněk). To znamená, že hladina tohoto vitaminu se nemusí zvýšit v důsledku nadměrného příjmu, ale v důsledku patologických procesů v určitých tkáních.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Lékařský blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: