Dožití 114 let: nejstarší Američanka jmenuje svá tři hlavní tajemství dlouhověkosti

Američanka prozradila, jaké návyky jí umožnily dožít se tak úctyhodného věku.

Nejstarší Američanka na světě vypráví o tajemstvích dlouhověkosti / foto: St. Paul’s Senior Living Community

Naomi Whiteheadová je nejstarší žijící Američankou, která se narodila v roce 1910 v Georgii. Nyní je jí 114 let. Druhou rekordmankou byla Elizabeth Francisová, která nedávno zemřela ve věku 115 let. Naomi Whiteheadová věří, že zdraví si zachovala díky těm nejjednodušším věcem v životě, i když pravděpodobně důležitou roli sehrála i genetika, píše Business Insider.

S malou pomocí jednoho ze svých 12 vnoučat se podělila o několik faktů o svém životním stylu, které jí možná pomohly dosáhnout 114. narozenin.

Tvrdá práce

V jednom rozhovoru jedna žena uvedla, že její hlavní radou je „tvrdě pracovat“, protože ona sama pracovala mnoho let na farmě, orala pole, sbírala bavlnu a tabák, takže byla neustále v pohybu.

Studie z roku 2023 zveřejněná v časopise British Journal of Sports Medicine prokázala, že lidé, kteří přes den sedí, umírají dříve než ti, kteří denně cvičí.

Náboženství

Dalším společným rysem lidí, kteří se dožívají vysokého věku, je religiozita, což potvrzují i výzkumy. V roce 2016 vědci analyzovali životy 74 534 zdravotních sester v USA ve věku 30 až 55 let a zjistili, že ty, které navštěvovaly náboženské obřady více než jednou týdně, měly o 33 % nižší pravděpodobnost předčasného úmrtí než ženy, které na bohoslužby nechodily.

Výzkumníci z Harvardské školy veřejného zdraví T. H. Chana naznačili, že částečně za to může sociální podpora a optimismus, které může poskytnout kongregace.

Nedostatek zlozvyků

Whiteheadová prozradila, že nikdy nekouřila cigaretu ani nepila alkohol, což jsou dvě věci, které jsou spojeny s delším životem.

Světová zdravotnická organizace tvrdí, že žádná míra konzumace alkoholu není pro zdraví bezpečná, a studie z roku 2021 zveřejněná v časopise European Journal of Public Health zjistila, že lehká nebo mírná konzumace alkoholu (jeden nápoj denně), byla v roce 2017 v Evropě zodpovědná za 13,3 % z 3 723 600 případů rakoviny způsobené alkoholem.

Kouření tabáku je také každoročně zodpovědné za osm milionů úmrtí na celém světě. Podle Americké onkologické společnosti žijí lidé, kteří nikdy nekouřili, v průměru o 10 let déle než ti, kteří kouří.

Další zprávy o zdraví

Dříve informoval o tom, jak zlepšit zdraví srdce. Kardiolog doporučil „tlačit“ na jedno ovoce – to se týká jablka, i když existuje poměrně dost dalších druhů ovoce, na které byste také neměli zapomínat.

Psali jsme také o 6 kvašených potravinách pro zdraví mozku. „Co ovlivňuje vaši mysl, ovlivňuje i vaše střeva a naopak. Toto silné spojení je známé jako osa střevo-mozek,“ uvádí se v publikaci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Lékařský blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: