Jablka můžete ošetřit zejména domácím postřikem na bázi octa a vody nebo jedlé sody a vody, ale poté je třeba je opláchnout.
Profesor řekl, jak správně umýt jablka, aby byla opravdu čistá / foto depositphotos.com
V moderním světě se ovoce a zelenina ošetřují pesticidy. Týká se to i jablek, která se navíc natírají voskem, aby si zachovala svůj tržní vzhled a čerstvost.
Jak tedy umýt jablka, abyste je zbavili pesticidů, nečistot a stop vosku? Na to se podívaly Jednoduché recepty.
Proč jablka mýt?
Dr. Keith Warriner, profesor na katedře potravinářských věd na Gwelphské univerzitě v Ontariu, říká, že jablka se při sklizni myjí a poté se na ně nanáší vosk, aby se prodloužila jejich trvanlivost. Jedná se o fyzickou bariéru, která zabraňuje plísním a dehydrataci, ale tento povlak může obsahovat fugicidy.
Tyto látky zabraňují růstu plísní na ovoci. Nejsou toxické a jejich použití schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nebo Health Canada.
Přesto na jablkách mohou být nečistoty.
Jaký je nejlepší způsob mytí jablek?
Vosk a pesticidy nelze z jablek odstranit namáčením. Nejlepší je ovoce opláchnout pod tekoucí vodou, říká Warriner. Není zastáncem namáčení jablek za účelem jejich očištění, protože ve skořápkách se mohou shromažďovat zárodky, které se později mohou dostat na ovoce.
„Představte si, že povlak je jako vrstva oleje, takže ho lze smýt teplou vodou,“ vysvětlil profesor.
Jablka můžete také ošetřit domácím sprejem na bázi octa a vody nebo jedlé sody a vody. Po tomto ošetření však nezapomeňte jablko důkladně opláchnout pod tekoucí vodou.
FDA zároveň doporučuje nepoužívat k mytí ovoce mýdlo, saponáty ani komerční čisticí prostředky na produkty. Ovoce má totiž porézní strukturu, takže se do něj mýdlo a čisticí prostředky pro domácnost mohou vstřebat i přes důkladné opláchnutí. Z tohoto důvodu může u lidí dojít k určitým onemocněním.
Kromě toho neexistují spolehlivé údaje o bezpečnosti zbytků těchto přípravků na mytí produktů, jejich účinnost nebyla testována.
Musí se jablka loupat?
Oloupáním jablka ze slupky se také odstraní nečistoty a choroboplodné zárodky, ale měli byste ho nejprve důkladně umýt. Jde o to, že hrozí riziko, že nečistoty přenesete nožem ze slupky do dužiny ovoce.
Warriner také radí zbavit jablko jádřince, protože někdy mohou choroboplodné zárodky proniknout i do stopky.
„Také nejezte semínka, ale ne proto, že by vám v žaludku vyrostla jabloň, ale protože mohou obsahovat stopy kyanidu,“ říká.
Přestože množství kyanidu v semenech jablek není smrtelné, je lepší se konzumaci jakéhokoli množství této látky zcela vyhnout.