Aby byl těhotenský test co nejpřesnější, je třeba zvážit několik faktorů.
Těhotenský test / foto depositphotos.com
Těhotenský test – nejpřesnější a nejrychlejší způsob, jak žena zjistí, že je v „zajímavé pozici“. Přesnost takového testu se velmi liší v závislosti na správnosti jeho provedení. vám řekne vše, co o takových testech potřebujete vědět, aby vás nezklamaly.
Jak těhotenský test funguje
Těhotenský test zjišťuje, zda moč ženy obsahuje choriový gonadotropin, speciální hormon, který se tvoří v krevním řečišti. šestý den po oplodnění. Proto je zbytečné provádět test dříve než šest dní po nechráněném pohlavním styku.
Jaké typy těhotenských testů jsou k dispozici
- Testovací proužek – je nejkompaktnější a nejlevnější variantou, kterou lze snadno vyrobit doma. Proužek se ponoří do nádoby s močí po správnou značku.
- Jet test se používá přímo při močení. Stačí, když se na test vymočíte, a test ukáže výsledek. Lze jej použít na jakékoli toaletě.
- Tabletový test Tabletový těhotenský test má speciální okénko, do kterého se pipetou kápne několik kapek moči.
- Digitální test má displej, který zobrazuje výsledek po kontaktu s močí. Tyto testy lze provést dříve než jiné typy testů.
Kdy si udělat těhotenský test
Lékaři doporučují nespěchat s testem. Aby byl výsledek testu co nejpřesnější, neměl by se test provádět. před menstríjinak bude vykazovat nízkou účinnost. Nejvhodnější doba pro provedení testu je v první den očekávané menstre. Je zbytečné provádět test dlouho před menstrí – výsledek bude v této fázi téměř náhodný.
Ale i v této fázi může test ukázat nepřesné výsledky, protože koncentrace gonadotropinového hormonu v prvních dnech těhotenství může být nedostatečná. Proto jsou testy nejpřesnější v 5-7 dní opožděné menses. V této fázi zjistí těhotenství nebo jeho absenci i ty nejlevnější testy.
Co dalšího ovlivňuje přesnost testu
- Doba použitelnosti testu. Citlivost činidla se časem snižuje a test nemusí odhalit skutečné těhotenství.
- Citlivost testuje koncentrace hormonu v moči, kterou je lék schopen rozpoznat. Může být 10, 20 nebo 30. Čím nižší číslo, tím je test přesnější.
- Denní doba. Test se doporučuje provádět ráno, ideálně s první ranní močí. Tehdy bude koncentrace hormonu maximální.
- Příjem potravy před testem. Těhotenský test je nejlépe provádět nalačno a před pitím vody, aby se moč nezředila.
- Spěch. Pokud uvidíte jeden proužek ihned po aplikaci, neznamená to, že nejste těhotná. Druhý pruh se může objevit po 5-10 minutách. Test uvádí, jak dlouho musíte počkat na přesný výsledek.
- Nemoc a některé léky. Některé prášky, jako jsou diuretika, léky na spaní a antihistaminika, mohou moč ředit, což způsobuje, že přesnost je značně snížena. Přesnost testu ovlivňuje také krev a bílkoviny v moči.