Při konzumaci různých potravin je třeba znát míru, existuje denní norma čaje.
Čaje se nesmí pít příliš mnoho / foto flickr.com/neutrongirl
Čaj dokáže mírně povzbudit. Různým čajům jsou připisovány různé zdravotní účinky a dokonce se málokdy objevuje otázka, zda je v pořádku pít čaj každý den, protože tento nápoj se stal nedílnou součástí života mnoha lidí.
Čaj obsahuje kofein, ale ten je vázán na třísloviny (fenolové sloučeniny, mají tříslovinové vlastnosti), takže nápoj má na lidský organismus mírnější účinek než káva, vysvětlila odbornice na výživu Světlana Fusová.
Odbornice upozornila, že tento nápoj nelze považovat za neškodný – třísloviny vážou železo. Odbornice na výživu také uvedla, že čaj stimuluje močení.
Na negativní vliv kofeinu v čaji na lidský organismus upozornil také pediatr Evžen Komarovský. Lékař uvedl, že kofein skutečně narušuje vstřebávání železa ze žaludku.
Proto byste neměli pít velké množství čaje denně – musíte znát svou míru. Fuss řekl, že je bezpečné vypít maximálně tři šálky čaje denně, a to za předpokladu, že člověk nepije kávu. Odborník poznamenal, že je lepší pít čaj po jídle, protože samotný nápoj je považován za svačinu.
Existuje denní dávka čaje / foto flickr.com/96758193@N03
Jaká je smrtelná dávka šálků čaje
Šálek černého čaje o objemu 200 ml může obsahovat až 60 mg kofeinu a zelený čaj až 50 mg. Člověk může denně zkonzumovat 400 mg kofeinu a za smrtelnou dávku se pro dospělého člověka považuje přibližně 10 g. Lze tedy vypočítat, že smrtelné množství čaje je více než 160 šálků denně.
Čaj může způsobit problémy se spánkem / foto depositphotos.com
Co se stane, když pijete hodně čaje denně
Nejmenší problém, který můžete mít, je nespavost. Pití zeleného nebo černého čaje večer vás může probudit a nebudete moci usnout. Pokud máte večer chuť na něco teplého, můžete pít bylinkový čaj.
Pokud jídlo neustále zapíjíte čajem, můžete mít vážnější problém – nedostatek železa. Studie Kalifornské univerzity z roku 2011 prokázala, že čaj vážně narušuje vstřebávání železa v těle.
Pravidelné pití čaje s jídlem může „nahrávat“ nedostatku železa, což může zhoršit stav vlasů, pokožky, případnou letargii a dokonce i anémii (chudokrevnost). Podle odborníků, aby čaj neuškodil, je nejlepší pít ho alespoň 20 minut po jídle.
Neměli byste pít příliš mnoho bylinkového čaje / foto depositphotos.com
Co se stane, když budete pít hodně bylinkového čaje
Komarovsky zdůraznil, že všechny bylinky obsahují polyfenoly, což jsou speciální chemické látky, které narušují vstřebávání železa. Nadměrná konzumace bylinného čaje tak může vést k nedostatku železa.
Medik také upozornil, že bylinné čaje by neměli pít lidé, kteří mají nízký hemoglobin.
Americký časopis Food Chemistry v roce 2015 informoval o studii více než 40 různých bylinných čajů pro těhotné ženy, kojící maminky a děti do jednoho roku. V téměř 90 % vzorků vědci zjistili pyrrolizidinové alkaloidy, toxin produkovaný některými druhy kvetoucích rostlin (např. řebříčkem).
Pokud se takový čaj pije s mírou, je dávka škodlivých látek přijímaných dospělým organismem téměř bezpečná, ale pro kojence jsou nebezpečnější. Hlavním cílem toxinů jsou játra.
Černého čaje byste neměli pít příliš mnoho / foto
Co se stane, když budete pít hodně černého čaje
Vědci zjistili, že nadměrná konzumace černého i zeleného čaje doslova vyplavuje železo, vápník a hořčík – stopové prvky, které jsou pro tělo prospěšné.
Životní zkušenosti také ukazují, že pokud pijete hodně černého čaje, a to i nekvalitního, může vám to zničit úsměv tím, že na zubech zanechá stopy.
Cukr je zdrojem rychlých sacharidů / foto depositphotos.com
Co se stane, když budete pít hodně čaje s cukrem
Cukr je zdrojem prázdných – rychlých sacharidů, které vašemu tělu neprospějí. Cukr pouze dodá čaji lahodnější chuť a kalorickou hodnotu a člověk může mít problémy s pletí, vlasy a zuby.
Čaj s mlékem je škodlivý / foto flickr.com/drywontonmee
Co se stane, když budete pít hodně čaje s mlékem
Vědci dospěli k závěru, že takový čaj s oblíbeným druhem mléka, jako je kravské, kozí nebo sójové mléko, negativně ovlivňuje lidský organismus, zejména trávicí systém, a může způsobit ledvinové kameny.
Vědci si všimli, že po čaji bez přísad se cévy v těle uvolňují, ale po konzumaci stejného nápoje s mlékem se takový účinek neprojevuje. Podle vědců je to proto, že bílkoviny a kasein obsažené v mléce ničí prospěšné látky obsažené v čaji, včetně antioxidantů.
Často se můžete setkat s informací, že pokud budete pít hodně čaje – můžete zhubnout. Díky kofeinu může tělo spálit více zkonzumovaných kalorií a flavonoidy (rostlinné polyfenoly) mohou pomoci urychlit metabolismus a rychleji se vypořádat s tukem. Jinými slovy, kvalitní čaj může být dobrým pomocníkem při hubnutí, ale ne hlavním důvodem úbytku hmotnosti. Chcete-li zhubnout, musíte zajistit, aby vaše tělo přijalo méně kalorií, než spotřebuje.