Výzkumy ukazují, že díky kávě mohou být lidé zdravější, chytřejší a produktivnější.
Ucheynes prokázal, že káva je užitečná / koláž , foto: depositphotos.com
Věda tvrdí, že káva je pro lidský organismus skutečně velmi užitečná a může ho učinit zdravějším.
Studie prokázala, že káva může snížit riziko mrtvice o 20 %. Metaanalýza více než 125 studií prokázala, že káva může snížit riziko cukrovky 2. typu a Parkinsonovy choroby o 30 % a riziko rakoviny až o 20 %, píše Inc.
Káva vám také může pomoci zůstat štíhlejší. Studie zjistila, že kofein může zpomalit přibývání na váze tím, že snižuje zásoby lipidů v tukových buňkách a produkci triglyceridů. Podle studie zveřejněné v časopise BMC Journal může káva dokonce pomoci potlačit některé negativní zdravotní účinky sedavého způsobu života.
Káva vás také může učinit šťastnějšími. Studie provedená na více než 260 000 lidech zjistila, že lidé, kteří vypijí čtyři a více šálků kávy denně, jsou téměř o 10 % méně náchylní k depresím než ti, kteří nepijí žádnou.
Kofein obsažený v prvním šálku kávy po probuzení se váže na tu část neuronů, která je zodpovědná za ospalost. Kofein způsobí, že se tyto neurony aktivují rychleji, takže člověk je bdělejší.
Studie navíc zjistila, že pokud jste účastníkům po prostudování série obrázků podali 200 miligramovou tabletu kofeinu (což odpovídá asi dvěma šálkům kávy), podali následující den lepší výkon v paměťových testech. Jejich lepší schopnost oddělit obrázky – rozpoznat rozdíl mezi dvěma podobnými, ale ne totožnými objekty – odrážela hlubší úroveň uchování paměti, uvedli vědci.
Klíčové slovo je „poté“. Ačkoli neexistuje žádný výzkum, který by prokázal, že užití kofeinu před vytvářením nových vzpomínek zlepšuje zapamatování, užití kofeinu po splnění učební úlohy zlepšuje zapamatování až na 24 hodin.
Jednoduše řečeno, káva může zlepšit vaši paměť a pomoci vám lépe aplikovat to, co jste se naučili.
Jiná studie zjistila, že kofeinový ekvivalent jednoho šálku kávy stimuluje řešení problémů prostřednictvím konvergentního myšlení – v tomto případě určení nejlepší odpovědi na otázku. Účastníci studie nevytvářeli více nápadů, ale rychleji třídili nápady, aby našli ten nejlepší. Nebyli kreativnější, ale byli pozornější, soustředěnější a měli lepší náladu.
Zdá se totiž, že kofein zlepšuje spíše konvergentní než divergentní myšlení. Konvergentní myšlení zahrnuje hledání „správných“ odpovědí na standardní otázky, využívání znalostí a zkušeností k identifikaci vzorců a aplikaci řešení.