Muži před měsícem transplantovali prasečí srdce: lékař řekl, co z něj vyšlo

Prasečí srdce, které transplantovali Lawrenci Fawcetovi, nevykazovalo žádné známky odmítnutí, uvedli lékaři.

Dr. Muhammad Mohiuddin řekl, jak se cítí pacient, který dostal transplantaci prasečího srdce / koláž , foto medschool.umaryland.edu, depositphotos.com

Před měsícem světem otřásla zpráva, že Američanovi bylo transplantováno srdce z prasete. Obyvatel Marylandu se stal druhým člověkem, který se takového experimentu zúčastnil. A zdá se, že experiment byl úspěšný.

Podle agentury AP se Lawrenci Fawcettovi, který umíral na srdeční selhání, daří lépe a snaží se co nejdříve uzdravit.

Uvádí se, že muž neměl nárok na tradiční transplantaci srdce kvůli jiným zdravotním problémům. A když lékaři z lékařské fakulty Marylandské univerzity nabídli 58letému Lawrencovi experimentální operaci, souhlasil.

Podle agentury AP provedl tým z Marylandu v loňském roce první transplantaci srdce z geneticky upraveného prasete jinému umírajícímu muži na světě. S „novým“ srdcem však 57letý David Bennett žil pouze dva měsíce. Později se ukázalo, že srdce z prasete, které mu bylo transplantováno, obsahovalo stopy prasečího viru. Lékaři to vzali v úvahu a nyní provedli druhý pokus.

Podle lékařů prasečí srdce, které transplantovali Lawrenci Fawcetovi, „nevykazovalo žádné známky odmítnutí“.

Lawrence Fawcett dostal transplantaci prasečího srdce / foto: University of Maryland School of MedicineLawrence Fawcett dostal transplantaci prasečího srdce / foto: University of Maryland School of Medicine

„Jeho srdce dělá všechno samo,“ řekl doktor Muhammad Mohiuddin, vedoucí oddělení srdečních xenotransplantací na Marylandu.

Mluvčí nemocnice uvedl, že jejich pacient již může stát a fyzioterapeuti mu pomáhají nabrat sílu potřebnou k tomu, aby se pokusil chodit.

Transplantace prasečího srdce člověku – co je známo

Již dříve agentura informovala, že v září 2023 ve Spojených státech chirurgové podruhé v historii medicíny transplantovali lidské srdce z geneticky modifikovaného prasete – orgán dostal 58letý pan Fawcett. Důchodce trpí kardiovaskulární nedostatečností. Vzhledem k onemocnění a s ním spojeným komplikacím nemohl dostat orgán od lidského dárce.

Připomeňme, že pokusy o transplantaci orgánů ze zvířat lidem – takzvané xenotransplantace – selhávají již desítky let, protože lidský imunitní systém cizí tkáň okamžitě zničí. Nyní se vědci znovu pokoušejí použít geneticky modifikovaná prasata, aby se jejich orgány více podobaly lidským.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Lékařský blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: