Upozornili, že kromě fyzického zdraví je důležité starat se i o zdraví duševní. A poradili nám, jak na to.
Odborníci pojmenovali způsoby, jak prodloužit život / foto depositphotos.com
Izolace sebe sama a nedostatek komunikace s blízkými má vážné negativní důsledky pro zdraví a může vést k dřívější smrti.
Uvedli to geriatři. „Zdůrazňujte důležitost udržování kontaktu s blízkými, zejména s přibývajícím věkem,“ uvedla geriatrička Monica Mahajan, píše Parade. Podle studie totiž sociální interakce ovlivňuje zdraví a mozkovou činnost, které mají vliv na dlouhověkost.
„Izolace zbavuje duševní stimulace, emocionální podpory a pocitu sounáležitosti – klíčových faktorů pro udržení kognitivního zdraví. Pravidelná sociální interakce udržuje mozek aktivní, snižuje stres a podporuje psychickou odolnost, což vše může pomoci snížit riziko demence,“ vysvětlil Mahajan.
Metaanalýza v časopise Nature Mental Health zjistila, že osamělost zvyšuje riziko demence o 31 %. Kromě toho Mahajan poukázal na metaanalytický přehled v Perspectives on Psychological Science, který ukázal, že osamělost je spojena s 26% zvýšením rizika předčasného úmrtí v důsledku jejího dopadu na duševní a fyzické zdraví.
„Osamělost v životě je velmi důležitá:
Jak osamělost zvyšuje riziko demence a zkracuje délku života
„Osamělost má zásadní vliv na kognitivní zdraví i celkovou délku života. Může způsobovat chronický stres a záněty, které časem poškozují mozek a zvyšují riziko demence,“ poznamenal Mahajan.
Mezi další fyzické dopady osamělosti může patřit zvýšené riziko vysokého krevního tlaku, mrtvice, srdečních onemocnění, špatná kvalita spánku, chronická bolest a snížená imunita.
Kromě toho stojí za zmínku, že osamělost s sebou nese stejná smrtelná zdravotní rizika jako kouření 15 cigaret denně.
Způsoby, jak si prodloužit život
Zdravý pohyb, dostatek spánku, lékařské prohlídky a zanechání kouření jsou hlavní způsoby, jak si prodloužit život. Podle odborníků na dlouhověkost může pomoci i pozitivní přístup a užívání většího množství vitaminu D.
Vztahy a emocionální pohoda jsou však stejně důležité jako fyzické zdraví, říká Mahajanová a má to podložené čísly.
„Výzkumy ukazují, že lidé se silnými sociálními vazbami mají o 50 % vyšší pravděpodobnost, že budou žít déle. Smysluplné vztahy snižují stres, posilují imunitní funkce a poskytují smysl života, což přispívá ke zdravějšímu a delšímu životu,“ říká geriatrička.