Jeden svazek do vařiče a dřevo bude dávat dvakrát více tepla: to je to, co potřebujete přihodit.

Abyste v zimě nezmrzli, musíte vědět, jaké dřevo si pořídit.

Jaké palivové dřevo vybrat do kamen a kotle – tipy / koláž , foto depositphotos.com

Obyvatelé soukromých domů vědí, že bez palivového dřeva se obejdou jen velmi těžko – ne každý má možnost vytápět dům plynem. Navíc se v účtech za vytápění z tohoto způsobu objevuje impozantní částka. Pokud zjistíte, které palivové dřevo dává více tepla, můžete se zahřát bez vážných výdajů.

Které palivové dřevo je lepší a hoří déle – suché nebo mokré palivové dřevo

Bez ohledu na to, jaký typ dřeva si pro vytápění místnosti vyberete, vždy používejte suchá polena. Důvod je jednoduchý – dřevo může absorbovat až 50 % vlhkosti a její úroveň určuje jeho tepelnou vodivost.

Například máte kilo relativně suchého palivového dřeva, které je asi z 25 % vlhké. Pokud je začnete spalovat, vydá 3 300 kilokalorií tepla. Pokud by mělo 30 % vlhkosti, tepelný výkon by činil 3 000 kilokalorií. Z toho je zřejmé, jaké dřevo je pro kamna nejvhodnější – čím vyšší vlhkost – tím méně tepla polena vydávají. Používáním suchého, nikoliv vlhkého palivového dřeva zdvojnásobíte množství tepla.

S tím, které palivové dřevo hoří nejdéle, však souvisí jedna nce. Ačkoli to může znít divně, vlhká polena hoří déle než suchá, ačkoli hůře vydávají teplo. Je to proto, že váží více, ale to jen kvůli vlhkosti – z hlediska vedení tepla nemá žádný smysl. Syrová polena syčí a kouří, uvolňují páry a snižují tepelnou vodivost.

Obrovské množství tepelné energie uniká právě v okamžiku odpařování vlhkosti, takže polena vydávají méně tepla. Pokud je však vložíte do horkého sporáku jako palivo na dlouhou dobu, vlhká polena budou hořet poměrně dlouho.

Jaký druh palivového dřeva je lepší pro kotel nebo kamna

V praxi lze při několikanásobném experimentování poměrně snadno pochopit, které palivové dřevo vydává teplo lépe. Vedoucí pozici zaujímají dubové plodiny, na druhém stupni je bříza. Stojí však za to pochopit jedno tajemství – teplo dává hmotnost palivového dřeva, nikoli jeho objem. To znamená, že hromada tenkých větviček vydá stejně tepla jako jedno velké poleno.

K vytápění sporáku nebo kotle můžete bez obav použít také jabloně, hrušně nebo švestky. Společně s březovými a dubovými poleny mohou dát téměř tolik tepla na jednotku objemu jako nízkokalorické uhlí.

Kromě palivového dřeva nebo společně s ním můžete do vařiče nebo kotle vhodit svazek slámy, ale i slunečnicové, pohankové nebo hrachové slupky. Tato možnost však bude vyhovovat pouze těm lidem, kteří mají ve vařiči velmi velkou ohnivou komoru a také mají možnost průběžně vhazovat palivo, dokud není místnost vyhřátá.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Lékařský blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: