Psychologové mají dvě hypotézy, proč přesně existuje tato souvislost mezi počtem dětí v rodině a jejich duševním zdravím.
Psychika teenagerů trpí velkým počtem sourozenců / foto depositphotos.com
Neustálé hádky a boje mezi sourozenci jsou do jisté míry „normálním“ jevem. Nový výzkum ukazuje, že psychická stabilita dětí a dospívajících přímo závisí na počtu dostupných sourozenců – čím více jich je, tím více problémů.
Psychologové zkoumali chování a duševní pohodu dětí středního školního věku v USA a v Číně, takže rozhodně nejde o kulturní rozdíly. Studie publikovaná v časopise Journal of Family Issues zjistila, že děti z větších rodin mají o něco horší duševní zdraví než děti z menších rodin. Tento efekt se projevil zejména v rodinách, kde byl věkový rozdíl mezi sourozenci jeden rok nebo méně.
Výzkumníci provedli průzkum u 9 100 žáků osmých tříd v USA a 9 400 žáků v Číně (průměrný věk 14 let) a položili jim otázky týkající se jejich duševního zdraví, i když konkrétní otázky se v jednotlivých zemích mírně lišily. V Číně vykazovali lepší duševní zdraví dospívající, kteří neměli vůbec žádné sourozence. V USA se ukázalo, že děti, které neměly žádné sourozence nebo měly pouze jednoho, mají podobné duševní zdraví.
Čím více sourozenců však dítě mělo, tím horší bylo jeho celkové duševní zdraví, ukázala studie. A tento trend byl silnější u těch dětí, které měly starší sourozence.
Doug Downey, spoltor studie a profesor sociologie na Ohio State University (USA), předpokládá, že tyto trendy jsou důsledkem deficitu „rodičovských zdrojů“.
„Pokud si rodičovské zdroje představíte jako koláč, jedno dítě znamená, že dostane celý koláč. Když ale přidáte více sourozenců, každé dítě dostane od rodičů méně zdrojů a pozornosti, což může mít vliv na jejich duševní zdraví,“ vysvětluje Downey.
Existují však i další možná vysvětlení. Například dospívající s nejlepším duševním zdravím pocházeli z rodin s nejvyššími socioekonomickými výhodami. V USA to byly často rodiny s jedním nebo dvěma dětmi. V Číně to byly rodiny s jedním dítětem.
Další vědecké výzkumy v oblasti psychologie
Jak napsal , vědci provedli studii na téma lhaní. Zjistili, jak často se lidé uchylují k nepravdivým tvrzením a o jakých tématech lžou nejčastěji.
Také jsme vás informovali o vědecké studii, jejíž autoři se snažili pochopit, proč a v jakém věku děti přestávají věřit na Ježíška. Ukázalo se, že většina si pravdu uvědomí poměrně brzy.