Produkt, který odbornice na dlouhověkost považuje za nepostradatelný v kuchyni, má jemnou chuť.
Odborník na výživu říká, k čemu je tofu dobré / foto: pixabay.com
Sójový sýr tofu, který se tradičně vyrábí ze sójových bobů a tekutiny, která zůstane po odstranění soli z mořské vody (nigari), obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které se nacházejí v mase, drůbeži, vejcích, rybách a mléčných výrobcích, ale bez cholesterolu, protože je rostlinného původu.
Tento sýr je bohatý na vápník, železo, vitaminy, vlákninu a izoflavony – druh rostlinného estrogenu, jak uvádí článek Michiko Tomioka, certifikované odbornice na výživu a dlouhověkost z Japonska, na CNBC.
„V Japonsku tofu milují lidé všech věkových kategorií. Mým příbuzným je 95 a 88 let. Stále žijí v Naře a každý den jedí tofu, natto (fermentované sójové boby) a polévku miso. Svou dlouhověkost přičítají … částečně této každodenní rutině,“ svěřil se odborník.
Odbornice na výživu poznamenala, že tofu je jejím nejzásadnějším produktem v kuchyni. Tomioka uvedla, že se do USA přestěhovala v roce 1994 a tofu bylo tehdy těžko k sehnání:
„Pokud se mi podařilo sehnat balenou verzi… měla jsem doma vždy asi dva tucty kusů. I dnes mám v lednici vždy několik balení tofu.“
Podle odbornice na výživu studie prokázaly, že konzumace tofu může mimo jiné pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a snížit hrozbu úbytku kostní hmoty.
Tomioki zdůraznil, že tofu má jemnou chuť, takže se dá kombinovat téměř se všemi potravinami.
Zajímavé zprávy – co už bylo uvedeno o stravě dlouhověkých lidí
Již dříve odbornice na výživu Amy Davisová odhalila, že lidé-dlouhověcí jedí zejména luštěniny. Odbornice zdůraznila, že fazole obsahují rostlinné bílkoviny, jsou bohaté na vlákninu, pomáhají kontrolovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi a snižují riziko srdečních onemocnění.