Odborníci na stárnutí uvedli 5 nejlepších návyků, které zlepšují vaši dlouhověkost.

Zapamatujte si tato pravidla, abyste zůstali chytří a aktivní i ve stáří.

SuperAgers jsou lidé, kteří navzdory svému věku vedou aktivní život / foto depositphotos.com

Zůstat zdravý a inteligentní je cílem většiny lidí, kteří stárnou. Existuje však samostatná skupina lidí označovaná jako SuperAgers. Patří do ní jedinci, kterým je více než 80 let, ale mají stejnou kapacitu paměti jako padesátníci.

Jak píše huffpost, odpovídající termín vytvořili vědci z Northwestern University. Ve své výzkumné práci poukazují na to, že mozky superaktivních lidí jsou podobné mozkům mnohem mladších lidí.

Tamar Gefenová, docentka Mesulamova centra pro kognitivní neurovědu a Alzheimerovu chorobu na Feinberg School of Medicine, poznamenala, že „neexistuje žádný zvláštní trik, jak se stát SuperAgerem“, protože jde o kombinaci biologie, prostředí a osobní vůle. Podle Jennifer Aylshireové, docentky gerontologie na University of Southern California, mohou mít někteří SuperAgeři určité vlastnosti.

„O SuperAgerech … uvažujeme jako o lidech, kterým je 85 let nebo více, což znamená, že překračují typickou nebo průměrnou délku života pro …. jejich kohorty. SuperAger pro nás není jen dlouhověký člověk. Je to také člověk, který si udržuje poměrně vysokou úroveň fyzické, kognitivní, psychické a sociální pohody,“ vysvětlila.

Všichni tito lidé přitom vedou odlišný životní styl, a proto neexistuje žádný přímočarý plán, jak se stát SuperAgerem.

„Pro některé lidi je to dát si večer pivo. Pro jiné je to abstinence od zlozvyků. Někteří stále úspěšně podnikají a jiní jsou už léta v důchodu. Myslím, že společným jmenovatelem je to, že většina z nich se zdá být společensky aktivní nebo zapojená do trvalých, smysluplných aktivit. Existují však výjimky,“ dodal výzkumník.

Zvyky dlouhověkých lidí

Existují však některé pozitivní návyky, které si od nich můžete vypůjčit, abyste posílili své kognitivní a fyzické funkce i v pozdějším věku. Za prvé, pravidelně se hýbejte.

„Mnohé studie ukazují, že každodenní tělesný pohyb souvisí s dlouhověkostí i zdravým stárnutím. Nepoužívám však slovo cvičení, protože si myslím, že všichni máme s cvičením spojenou konotaci, která se týká chození do posilovny, běhání nebo něčeho podobného. Ale mohou to být jen činnosti jako zahradničení, řemesla, domácí práce,“ poznamenala.

Podle Aylshireové se za pohyb považuje dokonce i chůze. Hlavním bodem pro SuperAgery je vyhnout se sedavému způsobu života; jsou velmi fyzicky aktivní a byli takoví celý život.

Cvičí také veřejné pravidelné setkávání s přáteli nebo rodinou, dobrovolnictví nebo trávení času v práci s kolegy. SuperAgers dělají vše pro to, aby snížit řízený stres. Přes pracovní, finanční, zdravotní a rodinné problémy je život ze své podstaty stresující.

„Někteří lidé říkali: ‚Nezapojoval jsem se do cizích dramat a snažil jsem se, abych se opravdu nerozčiloval, nestresoval‘. Přijde mi zarážející, že se stresu alespoň vyhýbali, jak jen mohli – nevytvářeli si stres sami,“ dodal výzkumník.

Kognitivní stimulace je také důležitá pro zdravé stárnutí a existuje mnoho způsobů, jak můžete svou mysl s přibývajícím věkem testovat. důležité je, aby vás duševně stimulovala. Gefen vypozoroval, že pokud určitý úkol, například křížovka, vyvolává paniku, neznepokojujte se.

„Nikdy nejste příliš staří na to, abyste se naučili nový jazyk, naučili se nový nástroj nebo dělali něco, co vám způsobuje kognitivní nebo mentální problémy,“ řekla.

Člověk by měl vždy udělat si čas na věci, které vás baví. Aylshire shrnul, že tito zdraví starší lidé jsou „lidé, kteří dělají to, co je baví a naplňuje“.

„V závislosti na tom, zda máte tento luxus, je jedním z doporučení věnovat se aktivitám, které jsou poutavé, příjemné, motivující a bez stresu,“ uzavřela.

Další tipy pro dlouhověkost

Kávová přísada v receptu na dlouhověkost byla nedávno pojmenována.

Výzkumník v oblasti regenerační medicíny pojmenoval produkt, který člověk denně konzumuje pro dlouhověkost. Ukázalo se, že jsou to borůvky.

Odborník na dlouhověkost a biolog Andrew Steele kritizoval produkty populárního biohackera Briana Johnsona (Blueprint), které údajně bojují proti stárnutí. Tvrdí, že výrobky obsahují nedefinované, neúčinné složky, které „zvyšují riziko úmrtí“.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Lékařský blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: