Snadné „čtení“ vašeho zdraví: jaká by měla být vaše tepová frekvence v každém věku

Lékaři nám říkají, jak může vaše tepová frekvence signalizovat zdravotní problémy nebo jejich nedostatek.

Co může váš puls vypovědět o vašem zdraví / koláž od , foto: depositphotos.com

Každý z nás si pravidelně všímá, že ve chvíli strachu, stresu nebo jakékoli fyzické námahy začne naše srdce v hrudi silně tlouct a krev v žilách – častěji pulzovat. Málokdo však sleduje svou klidovou tepovou frekvenci, přestože podle Americké kardiologické asociace (AHA) je to zásadní ukazatel. Může totiž hodně napovědět o vašem celkovém zdravotním stavu a zejména o stavu vašeho srdce.

Klidová tepová frekvence není univerzálním ukazatelem. Kromě věku ovlivňují faktory, jako je stres, hormony, úzkost, užívání léků a fyzická aktivita, jakou tepovou frekvenci lze u vás považovat za zdravou, píše Fortune.

V průměru se za normální považuje klidová tepová frekvence 60 až 100 tepů za minutu.

  • Novorozenci (od narození do 4 týdnů věku): 100 až 205 tepů za minutu.
  • Kojenci (od 4 týdnů do 1 roku): 100 až 180 tepů za minutu.
  • Kojenci (1 až 3 roky): 98 až 140 tepů za minutu.
  • Předškoláci (3 až 5 let): 80 až 120 tepů za minutu.
  • Školní věk (5 až 12 let): 75 až 118 tepů za minutu.
  • Dospívající mládež (13 až 18 let): 60 až 100 tepů za minutu.
  • Dospělí (starší 18 let): 60 až 100 tepů za minutu.

Sportovci nebo velmi aktivní lidé mohou mít klidovou tepovou frekvenci až 40 tepů za minutu; je známo, že olympijský vítěz Michael Phelps na vrcholu své plavecké kariéry udržoval klidovou tepovou frekvenci 38 tepů za minutu.

Čím více musí vaše srdce pracovat, aby přečerpalo krev do celého těla, zatímco se nenamáháte, tím vyšší je vaše klidová tepová frekvence. Proto nižší klidová tepová frekvence svědčí o zdravější a efektivnější funkci svalů. Výzkumy ukazují, že vyšší klidová tepová frekvence je spojena s vyšší tělesnou hmotností, vyšším krevním tlakem a nižší kondicí. Kromě toho vědci spojují nižší klidovou tepovou frekvenci a dlouhověkost.

Dr. Joseph Ebinger, ředitel koronární jednotky intenzivní péče ve Smidt Heart Institute, uvádí, že klidová srdeční frekvence souvisí s úrovní kardiovaskulární zdatnosti člověka.

„Čím více pohybu a pravidelného kardiovaskulárního cvičení, tím nižší bude klidová tepová frekvence,“ poznamenává.

Jak si zkontrolovat tepovou frekvenci

Nejdůležitější je používat vlastní dva prsty a časovač, ne high-tech pomůcky. Nejlepší místa pro určení tepu jsou zápěstí, boky krku, špičky chodidel a vnitřní strana lokte.

Uvádí se, že je užitečné zkontrolovat si ho ráno, po vydatném spánku, ale ještě předtím, než vstanete z postele.

  • Vyhledejte tepnu na vnitřní straně zápěstí obou rukou. Lehce na tepnu zatlačte ukazováčkem a prostředníčkem. Měli byste cítit každý tah prstů.
  • Spočítejte počet tahů za 60 sekund

Co mám dělat, když je moje klidová tepová frekvence příliš vysoká nebo nízká?

Klidová tepová frekvence vás může upozornit na skrytý zdravotní problém, o kterém možná ani nevíte.

„Říkám lidem, že pokud jejich klidová tepová frekvence pravidelně přesahuje 100, je to důvod k vyhledání lékařské péče,“ dodává Ebinger.

To platí i pro lidi, kteří mají pocit, že jim srdce bije silněji nebo je jejich tep nepravidelný.

Srdeční frekvence vyšší než 100 tepů za minutu je tachykardie, která vzniká z různých důvodů, včetně dehydratace, nadměrného množství kofeinu, kouření nebo stresu. Mezi možné příznaky patří únava, nevolnost, pocení a závratě.

Bradykardie naopak nastává, když srdeční frekvence klesne pod 60 tepů za minutu. Může být způsobena stavy, jako je obstrukční spánková apnoe a chemická nerovnováha v krvi.

Odborníci však uvádějí, že k této formě arytmie jsou náchylnější starší lidé, ale na tom, že vaše srdeční frekvence klesne pod 60 tepů za minutu, když jste v hlubokém spánku, není nic nenormálního.

Další zdravotní zprávy

Již dříve agentura informovala, že neurolog jmenoval „nejzdravější“ snídani, od které je lepší navždy upustit.

Kromě toho by tito lidé měli rozhodně pít vitamin B12 v tabletách. To se týká tří kategorií lidí, včetně veganů a vegetariánů.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Lékařský blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: