Vědci odhalili, jak čokoláda ovlivňuje zdraví mozku.

Některé studie prokázaly, že flavanoly obsažené v kakau zvracejí zhoršování paměti související s věkem, ale jsou zde určité nce.

Čokoláda může být dobrá pro zdraví mopslíků / foto depositphotos.com

Ačkoli jsou sladkosti považovány za absolutně škodlivé pro tělo a mozek, existuje jedna výjimka – je jí hořká čokoláda.

Některé sloučeniny v kakau, které je hlavní složkou čokolády, se nazývají flavanoly, které mají antioxidační vlastnosti a mohou bojovat proti volným radikálům, které v těle způsobují oxidační stres a poškozují buňky, píše Parade.

Některé studie prokázaly, že flavanoly obsažené v kakau zvracejí zhoršování paměti související s věkem. Například studie Kolumbijské univerzity zjistila takový přínos u lidí ve věku 50 až 69 let.

Ve studii z roku 2020 vědci zjistili, že pití speciálního kakaového nápoje s vysokým obsahem flavanolů vedlo ke zlepšení kognitivních schopností při řešení některých složitých úkolů u lidí ve věku 20 až 40 let.

Jaké jsou výsledky studie?

„Bohužel není nutně pravda, že čokoláda, kterou si koupíte, bude mít potenciální přínosy, o kterých mluvíme,“ řekl Gabriel Gratton, profesor na katedře psychologie Beckmanova institutu na Illinoiské univerzitě.

Dodává, že při výrobě čokolády může ve skutečnosti dojít ke snížení množství flavanolů obsažených v kakau. Jedním z příkladů je proces zvaný holandské zpracování nebo alkalizace. Bylo také prokázáno, že pražení snižuje obsah flavanolů a antioxidační potenciál kakaových bobů.

Dr. Caroline Fredericksová nenavrhuje, aby každý začal jíst čokoládu a zlepšil si tak paměť nebo kognitivní funkce. Upozornila, že mléčné čokolády obsahují velké množství přidaného cukru, který vyvažuje prospěšné účinky kakaa. Místo toho navrhuje dívat se na čokoládu jako na „sladkou pochoutku“, která zabírá jen malou část jídelníčku.

Odborníci nedoporučují očekávat, že čokoláda zachová nebo zlepší paměť či soustředění nebo zabrání poklesu.

Jak jinak podpořit zdraví mozku

Pravidelné cvičení je nejdůležitější strategií, která je prospěšná jak pro vaše tělo, tak pro váš mozek. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí může pravidelná fyzická aktivita snížit riziko vzniku kognitivních poruch, jako je demence. Může také pomoci zlepšit paměť a náladu.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Lékařský blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: